Nevšední partnerské setkání u pramene Labe

Poslední dubnový týden žáci naší školy zažili neobvyklé setkání se svými německými vrstevníky z partnerské školy Wirtschaftsschule Nőrdlingen uprostřed krkonošské přírody. Tito mladí lidé se sešli ve Špindlerově Mlýně, aby společně hledali identitu mladé generace a diskutovali na aktuální palčivá témata, jakými jsou například migrace a integrace.

Po celý čas se učili komunikaci a spolupráci při plnění nejrůznějších projektových úkolů, workshopů, her a zážitkových outdoorových aktivit (například přemostění Labské přehrady). Navštívili Krkonošské muzeum ve Vrchlabí, kde se nad historickými fotografiemi zamýšleli v programu „Vysídlení Krkonoš“ nad osudy Čechů a Němců, sdíleli své pocity a názory pomocí výtvarných aktivit či objevovali příběhy těch, kterým odchod z vlasti navždy změnil život.

Vyzkoušeli si foukání skla v harrachovské sklárně, kde zjistili, jaký vliv měla a má česko-německá spolupráce na provoz sklárny. Nezapomněli ani na životní prostředí, a proto se s flórou a faunou KRNAPU seznámili ve vrchlabském environmentálním vzdělávacím centru Krtek a ochutnali čaj z krkonošských bylin. Ve Špindlerově Mlýně se zúčastnili exkurze na stanici Horské služby, aby se dozvěděli, jak se chovat při pobytu v horách, nebo jak pracují záchranáři.

Vrcholem setkání byla společná výprava s průvodcem k prameni Labe – symbolickému počátku dialogu obou národů, od kterého účastníky neodradilo ani nezvykle chladné počasí, sníh a vítr. Setkání se konalo s finanční podporou Česko-německého fondu budoucnosti, Magistrátu města Olomouce a Nőrdlingenu a jiných subjektů, kterým bychom touto cestou chtěli poděkovat. Výsledky společného setkání, fotografie a žákovské práce v rámci Česko-německého kulturního jara bude možné zhlédnout na výstavě ve Vědecké knihovně v Olomouci od 5. do 30. června 2017.

FOTOGALERIE

 

Zvolte jazyk

Přihlášení

Odebírání školních aktualit